WYSTAWA „PRZENIKANIA”

Opublikowano 29 lipca 2023

Wystawa rysunków absolwentek Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

NATALII CIAK
ANNY RENDECKIEJ
AGATY STAŃCZAK

Ermitaż, Łazienki Królewskie, Warszawa

Wernisaż: 11 sierpnia 2023, godz. 17.00.
Finisaż: 18 września 2023, godz. 17.00.
Wystawę można oglądać w czwartki i piątki w godzinach: 9.00-16.00.
Wstęp wolny.

W budynku Ermitażu w Łazienkach Królewskich zaprezentowane zostały prace trzech absolwentek Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Natalii Ciak, Anny Rendeckiej, Agaty Stańczak. Artystki zostały zaproszone do zorganizowania wystawy w Ermitażu z okazji obchodów 55-lecia Wydziału Grafiki.
Prace, pomimo że mają odmienną specyfikę, mimo że różni je temperament artystyczny ich twórczyń, posiadają wspólną cechę, którą jest idea „Przenikania”. Kolory, formy, postaci ludzkie przenikające się, nakładające się na siebie, wyłaniające z plam, nagromadzenia struktur oddziałujące kontrastem na zmysły, zaburzające potrzebę równowagi i symetrii, przedstawienia niepokojące niewinnością w sferze rytuałów rodzinnych – wszystkie te impresje wypełniły przestrzenie Ermitażu, którego funkcja i historia współtworzy znaczenie wystawy.
Ermitaż (fr. ermitage – pustelnia), inaczej erem, eremitorium stanowił budowlę parkową zwykle położoną na uboczu, wznoszoną w ogrodach XVII i XVIII wieku, której odpowiedniki istniały w czasach starożytnych. W pustelni eremita spędzał samotnie dni na modlitwie i rozmyślaniach religijnych. Do tego służył Ermitaż w Łazienkach Królewskich zbudowany przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który z dala od pozostałych budowli ogrodu, oddawał się lekturze uczonych ksiąg oraz filozofii. Za czasów Stanisława Augusta, na prośbę króla, zamieszkała tam jego metresa, Henrietta Zofia Lhullier. Tym samym budowla przestała być miejscem odosobnienia i intelektualnej zadumy.
Ermitaż łazienkowski stanowi zatem przestrzeń przenikania się epok: antyku, rokoka, baroku, współczesności; przenikania się stylów życia: ascetycznego, kontemplacyjnego, hedonistycznego, związanego z przyjemnościami ciała.
W tym roku, podczas letnich dni sierpnia i początku września, Ermitaż nabierze nowej wymowy: indywidualnie interpretowane dzieła pozwolą z jednej strony na odpoczynek od codzienności, z drugiej ożywią wyobraźnię odbiorców i wyzwolą utajone myśli.
Zapraszamy do świata sztuki, świata przenikania się znaczeń, wśród pięknych, parkowych przestrzeni Łazienek Królewskich.

FOTORELACJA Z WERNISAŻU

Współorganizatorzy: