Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy warszawskiej artystki Pauliny Buźniak w Galerii Jak. Paulina Buźniak jest laureatką III miejsca II Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu oraz wyróżnienia od Miasta Poznania. Powraca do Poznania z indywidualną wystawą zatytułowaną „Dopasowania” w Galerii Jak, gdzie zaprezentuje nowe prace.
„Dopasowania”
18.11 – 16.12.2022
Wernisaż godz. 18.00
Artystka: Paulina Buźniak
Kuratorka: Anna Maria Brandys
Galeria Jak
ul. Św. Marcin 37, Poznań
wstęp wolny
kontakt: 697 975 439 / 693 083 144
Paulina Buźniak - urodzona w 1986 roku, artystka wizualna, zajmuje się: litografią, tkaniną artystyczną, ilustracją i projektowaniem graficznym. Jest Laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce w roku akademickim 2010/2011, dwukrotnie wyróżniona na Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu (w tym Wyróżnienie Miasta Poznania), wygrywała konkursy związane z projektowaniem graficznym. W latach 2006–2011 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem rektorskim w Pracowni Litografii za pracę [O]BŁĘDY u prof. Błażeja Ostoja Lniskiego. Aneks w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego. Od 2011 roku pracuje w ASP w Warszawie – obecnie jako wykładowca w Pracowni Książki i Ilustracji , prowadzi też pracownię technik komputerowych dla studentów pierwszego roku grafiki.
Oczekiwania jakie są nam stawiane, prowadzą do tego, że w pewnym momencie przestajemy postrzegać siebie jako jednostkę. Zastępujemy siebie tworem spełniającym przeróżne wymagania. Nakładamy je na początku w sposób naturalny – na zasadzie obowiązków w pracy, czy w domu. Z czasem rozszerzamy te oczekiwania na elementy związane z naszą osobowością. W zależności od momentu życia w jakim się znajdujemy, wymyślamy coraz to nowe ulepszenia samych siebie. Staramy się być wydajniejsi, mniej leniwi, bardziej serdeczni, mniej krytyczni wobec innych – wybieramy jedną z wielu własnych wersji na konkretne okazje.
Anna Maria Brandys - ur. 1987 r. w Sosnowcu. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Malarstwo (2011 r. – jednolite studia stacjonarne/dyplom mgr. w pracowni Prof. Włodzimierza Dudkowiaka, aneks w pracowni Prof. Anny Goebel) i Edukacja Artystyczna (2013 r.- studia stacjonarne pierwszego stopnia/dyplom lic. w pracowni Prof. Joanny Imielskiej, aneks w pracowni Prof. Andrzeja Banachowicza). Przewód doktorski na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zamknęła w 2021 roku. Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Formą jej wypowiedzi artystycznej jest przede wszystkim szeroko rozumiana sztuka włókna, w obrębie której tworzy obiekty i instalacje. W swoich działaniach chętnie podejmuje wątki feministyczne i ekologiczne. Interesuje ją problem relacji i ról społecznych.
Czy jestem tym, kim siebie widzę czy może tym kimś, kim wydaję się być w oczach innych? Czy bliska relacja z osobą patrzącą wpływa na odbiór mojego wizerunku? Odbiór mój własny, czy ten w oku patrzącego? A może obu…
Czy czułe spojrzenie kochających oczu może obudzić w nas uśpione, gdzieś w odmętach dorastania, poczucie bezpieczeństwa?
Do czego jesteśmy w stanie przywyknąć, na jakie pójść ustępstwa, aby zaspokoić własną potrzebę akceptacji. Tak bardzo podstawową i ważną z punktu widzenia psychologii rozwojowej, a niejednokrotnie tak mocno zdeformowaną przez proces socjalizacji, w którym wiele aspektów ulega wypatrzeniu.
Odpowiedzi na wyżej postawione pytania próbuje udzielić zaproszona do wystawy artystka Paulina Buźniak – zdobywczyni III miejsca oraz wyróżnienia Miasta Poznania podczas II edycji Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu w 2019 roku, za pracę „Próba identyfikacji”. Prezentowane na wystawie pt. Dopasowania realizacje, zebrane w dwóch cyklach, są opowieścią o poszukiwaniu prawdziwego obrazu siebie usnutą na kanwie z oczekiwań. Tych zewnętrznych, ale także takich, które z czasem stają się wewnętrznymi.
Doświadczenie dopasowywania się do świata uwidacznia się w twórczości Pauliny Buźniak, która poruszała ten temat już w swoich wcześniejszych pracach. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną realizacje najnowsze, w których artystka chciałaby w sposób niemal fizyczny pokazać co dzieje się z nami, "gdy na siłę uśmiechamy, na siłę dławimy złość, czy naginamy dobę by kogoś nie zawieść".
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera